Opis Cellebrite UFED
Cellebrite UFED to standard branżowy w zakresie dostępu do danych mobilnych od odblokowywania i wyodrębniania danych z urządzeń mobilnych.
Cellebrite UFED jest dostępny na wielu platformach:
Cellebrite UFED można wdrożyć na niezależnej i przenośnej platformie sprzętowej firmy Cellebrite ( Touch 2 / Touch 2 Ruggedized / Ruggedized laptop) do użytku w laboratorium, zdalnej lokalizacji lub w terenie. Alternatywnie można zakupić rozwiązanie jako oprogramowanie i zainstalować je na komputerze klasy PC (UFED 4PC).
UFED Touch2 zapewnia wszechstronne możliwości ekstrakcji w dowolnym miejscu, czy to w laboratorium, zdalnej lokalizacji czy w terenie. Pozwala szybko i bezpiecznie wyodrębniać dane, eliminując ryzyko wpłynięcia na integralność dowodów cyfrowych. Pozwala przeglądać logi połączeń, obrazy, filmy i inne kluczowe dane logiczne bezpośrednio na UFED Touch2 lub UFED Touch2 Ruggedized w miejscu ekstrakcji.
Laptop Panasonic UFED Ruggedized ma preinstalowane oprogramowanie UFED i jest wyposażony w przydatne akcesoria. Ten przenośny zestaw jest dostarczany w specjalnie zaprojektowanej, wzmocnionej obudowie, odpornej na upadki, wstrząsy i ekstremalne temperatury, zapewniając płynny przepływ pracy podczas akcji w terenie.
Podstawowe funkcjonalności Cellebrite UFED
- Fizyczna ekstrakcja i dekodowanie danych z urządzeń mobilnych w tym tzw. feature Phone oraz smartphone (m.in. z systemami operacyjnymi Blackberry OS, iOS, Android).
- Wsparcie dla odczytu danych z chronionych hasłem urządzeń z systemem iOS czasowe i/lub trwałe zniesienie blokad w postaci kodu PIN, hasła czy wzoru dla urządzeń działających z systemem Android.
- Ekstrakcja z telefonu danych ukrytych i/lub usuniętych tj. historia połączeń, wiadomości SMS, kontakty, informacje zawarte w kalendarzu, wiadomości email, pliki multimedialne, geotagi, hasła.
- Wsparcie także dla telefonów z chipsetami pochodzenia chińskiego.
- Ekstrakcja danych z urządzeń GPS (Garmin, w tym odczyt zaszyfrowanych logów Tom-Tom).
- Oprogramowanie ma zapewniać m.in. generowanie raportów, możliwość wyróżniania informacji spełniających określone kryteria, monitorowanie zdarzeń w kolejności ich wystąpienia oraz widok połączeń pomiędzy urządzeniami uporządkowany według daty i czasu.
- Dostęp do wewnętrznych danych typu IMSI i IMEI ESN.
- Odzyskiwanie usuniętych treści.
- Możliwość zabezpieczenia plików z odzyskanymi danymi oraz raportów przed modyfikacją.
- Możliwość ujawniania usuniętych danych z nieprzydzielonego miejsca i niezakodowanych baz danych (SQLite).
- Oprogramowanie powinno umożliwiać fizyczny oraz logiczny odczyt pamięci z telefonów komórkowych.
- Oprogramowanie powinno posiadać możliwość deduplikacji przeprowadzonych odczytów telefonów komórkowych w przypadku, gdy dane z odczytu logicznego oraz fizycznego pokrywają się (są takie same).
- Możliwość rozszerzenia funkcjonalności oprogramowania dekodującego przy użyciu własnych skryptów pisanych w języku python.
- Możliwość przeprowadzania carvingu plików graficznych.
- Wbudowany skaner antywirusowy pozwalający wykrywać szkodliwe oprogramowanie zainstalowane w badanych urządzeniach.
- Możliwość automatyczne o tłumaczenia wiadomości tekstowych odczytanych w innych językach.
- Oprogramowanie powinno również posiadać dołączony zestaw (najnowszą jego wersję) zawierający: karty (SWI, Micro SWI, Nano SIM) niezbędne do klonowania kart, czytnik/adapter kart SIM, zestaw adapterów i kabli połączeniowych oraz końcówek, czytnik kart pamięci.
- Obsługa projektów pochodzących z innych urządzeń w formacie „.ufdx”.
- Interfejs użytkownika w j. polskim.