Zdrada – Czy Warto Dać Drugą Szansę?

Polecamy:

Jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć po zdradzie, jest to, czy warto dać drugą szanse niewiernemu partnerowi. Ta decyzja jest szczególnie trudna do podjęć, gdy wiesz, że Twój małżonek Cię okłamał, zmanipulował, ośmieszył i próbował ukryć romans… Co w przypadku, gdy Twój małżonek nigdy wcześniej nie zawiódł? A jeśli żałuje popełnionej zdrady i obiecuje być wierny? Nadal się kochacie i nie wyobrażasz sobie życia bez małżonka?

Zanim podejmiesz decyzję, czy wybaczyć zdradę, zadaj sobie te pytania:

Niewierność nie zawsze oznacza, że małżeństwo jest przekreślone, szczególnie wtedy, gdy małżonek żałuje popełnionego czynu i jest naprawdę skruszony. W rzeczywistości prawdziwe wyrzuty sumienia, są dużym wskaźnikiem nadziei na uratowanie małżeństwa. Jeszcze większa szansa ma miejsce wtedy, gdy w małżeństwie jest dziecko. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że dalsze wspólne życie nigdy już nie będzie takie samo. Nie należy, także udawać, że się nic nie wydarzyło. Żeby małżeństwo znów wróciło na właściwe tory, trzeba włożyć dużo pracy zarówno z jednej, jak i drugiej strony.

Zanim dasz drugą szansę, ważne, żeby naprawdę pomyśleć o wszystkim, co wiąże się z naprawą Twojego związku. Na odbudowanie zaufania, uśmierzenie wewnętrznego bólu i naukę ponownie bycia razem potrzeba czasu. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji:

 • Czy zdrada ma miejsce po raz pierwszy?
 • Czy małżonek rozumie krzywdę, którą wyrządził?
 • Czy małżonek zdaje sobie sprawę z problemu?
 • Czy małżonek wziął odpowiedzialność za niewierność?
 • Czy przeprosił i czuje się winny?
 • Czy małżonek jest skruszony i naprawdę żałuje swojego postępowania i czy jest w stanie się zmienić?
 • Czy wszystkie kontakty z kochanką bądź kochankiem zostały zerwane?
 • Czy uważasz, że Ty i Twój małżonek możecie mieć udane i radosne życie po zdradzie?
 • Czy myślisz, że uda Ci się kiedykolwiek ponownie zaufać?
 • czy uważasz, że niewierność Twojego małżonka na zawsze zostanie w Twoim sercu?
 • Czy zastanawiasz się nad zesmstą?
 • Czy Twoja rodzina i przyjaciele będą Cie wspierać w odbudowaniu relacji z małżonkiem, czy raczej odwrotnie?
 • Czy oboje jesteście gotowi pracować nad swoim małżeństwem i razem będziecie rozwiązywać każdy problem?

Przeczytaj uważnie pytania i odpowiedz na nie. Czy są one w większości pozytywne, czy występują takie, które budzą obawy. Możesz porozmawiać ze specjalistą na temat wyżej wymienionej listy i opowiedzieć mu o odpowiedziach, które są pozytywne, a które negatywne.

Jeśli zdecydujesz się dać małżonkowi drugą szansę, warto podkreślić, że jest to szansa jednorazowa. Musi mieć świadomość, że druga szansa się nie powtórzy. Warto, także podkreślić, że druga szansa nie oznacza akceptacji oszustw i kłamstw. Ponadto, zdradzające osoby muszą być gotowi wyjaśnić dlaczego tak postąpili. Muszę przeprosić i uczciwie dotrzymać słowa, że taka sytuacja się więcej nie powtórzy.

Granice między małżonkami najlepiej ustalić z neutralnym specjalistą (terapeutą, psychologiem). Zdradzający małżonek, powinien zgodzić się na zapewnienie pełnego dostępu do telefonu lub pozwolić sobie zainstalować aplikację, która będzie kontrolowała wszystkie czynności, takie jak – wiadomości tekstowe, media społecznościowe, wiadomości email itd. Przez długi czas osoba zdradzona będzie nieufna, zmartwiona i będzie ciągle snuła domysły, czy małżonek znowu nie oszukuje. Wcześniej ustalone granice, są po to by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.

Polecamy:

Zastanów się dwa razy…

W małżeństwie są chwile, w których mimo braku wierności należy ponownie rozważyć, czy dać drugą szanse. Oczywiście wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Natomiast jeśli niżej wymienione punkty mają miejsce w Twoim związku, mało prawdopodobne, że dojdzie do ponownego pojednania. Zastanów się dwa razy, jeśli:

 • Twój małżonek miał romans z byłą partnerką
 • Małżonek nie okazuje wyrzutów sumienia i uważa, że druga szansa po prostu mu się należy,
 • Romans był długofalowy,
 • Podejrzenia o romansie pojawiały się już na początku waszego związku,
 • Masz wrażenie, że małżonek nadal coś ukrywa.
 • Jest niemiły i udaje, że nic wielkiego się nie stało

Mimo, iż trudno jest zaakceptować, to nie każde małżeństwo można uratować i pogodzić. Często jest tak, że jeden z małżonków odmawia przerwania romansu. W takich przypadkach, należy stanowczo powiedzieć sobie STOP i zacząć nowe życie.

Jeśli wyżej wymienione ostrzeżenia, dotyczą Ciebie, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji powinieneś zasięgnąć porady specjalisty. Spokój i opanowanie pozwolą chłodno ocenić sytuację. Bycie oszukanym w związku potrafi udzielić bardzo wielu emocji – od gniewu, przez frustrację i ból po zaprzeczenie. W zaistniałej w małżeństwie sytuacji, nie warto się śpieszyć. Zaczekaj z podjęciem decyzji, do czasu aż uporasz się wewnętrznie z negatywnymi emocjami. 

 

Obwinianie siebie

Bardzo dużo ludzi, którzy zostali zdradzeni, obwinia siebie. Wierzą w to, że gdyby inaczej postępowali, poświęcali więcej uwagi lub bardziej się starali, zdrada nie miała by miejsca. Jest to bardzo dalekie od prawdy. Twoja samoocena, nie może być związana z romansem Twojego partnera. Małżonek ponosi wyłączną odpowiedzialność za popełnione oszustwo. Nawet jeśli masz swoje problemy, które kosztują Cie dużo zdrowia, to nie daje to małżonkowi licencji na zdradę i oszukiwanie.

Ważne jest, żeby zwrócić szczególną uwagę na to, jak zdradzający małżonek reaguje po przyłapaniu. Czy przepraszam, za to, że został przyłapany, czy przepraszam, za to, że wyrządził Ci krzywdę. Jest to bardzo duża różnica.

Jeśli małżonek po zdradzie przeprasza, bez wymówek i nie obwiniania Ciebie, zwykle jest to dobry początek. Upewnij się, że małżonek jest naprawdę skruszony i rozumie Twój ból i czyn jaki popełnił.

AboutSpyONE Podsluchy24
Autor wielu poradników dotyczących zdrad. Specjalista od aplikacji monitorujących i kontrolujących telefon. Prywatny detektyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *